cheddars فرهنگ برنامه بازیگران راهیان نور

cheddars: فرهنگ برنامه بازیگران راهیان نور مناطق عملیاتی کهگیلویه و بویراحمد راهیان نور مناطق جنگی

گت بلاگز وب‌گردی توصیه امام‌خمینی به گزینش آیت‌الله خامنه‌ای جهت رهبری

عضو مجلس خبرگان گفت: “ما گفتیم آقایان! اگر امام راجع به شایستگی رهبری آقای خامنه‌ای سخنی گفته‌اند، بگویید…”

توصیه امام‌خمینی به گزینش آیت‌الله خامنه‌ای جهت رهبری

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، آیت الله سید علی اکبر قرشی نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری که در جلسه گزینش رهبر بعد از رحلت امام خمینی حضور داشت در کتاب خاطرات خود که به وسیله مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، راجع به گزینش حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رهبری انقلاب می گوید: بعد از قرائت وصیتنامه، آیت الله خامنه ای نشستند و آیت الله مشکینی مدیر مجلس خبرگان، رسمیت جلسه را اعلام کردند و گفتگو جهت گزینش رهبر، شروع و صحبت ها طولانی شد و نظرات مختلفی ابراز گردید. مثلاً گفتند که مرحوم آیت الله گلپایگانی رهبر و آیت الله خامنه ای قائم مقام ایشان باشند. این نظر به جایی نرسید و رأی نیاورد.
* مسئله شورای رهبری متشکل از آیت الله خامنه ای، آیت الله موسوی اردبیلی و آیت الله هاشمی رفسنجانی مورد بحث قرار گرفت، آن هم بی نتیجه ماند. بعد گفتند. شورای رهبری 5 نفره باشد. دو نفر؛ یکی مرحوم سید احمد خمینی فرزند امام و یک نفر دیگر که فراموش کرده ام. این پیشنهاد هم تصویب نشد. من با خود فکر می کردم که اگر روند جلسه گزینش رهبر این گونه پیش برود، ما تا ده روز دیگر هم نمی توانیم رهبر گزینش کنیم. حدود ساعت 12 ظهر بود که آیت الله مشکینی ختم جلسه را اعلام کرد و گفت که ساعت 3 بعد از ظهر همه در مجلس حاضر باشند.

عبارات مهم : رفسنجانی

*بعد از ظهر هم گفتگوها شروع شد و سخن بر سر شورای رهبری یا تک رهبری دور می زد که نظرخواهی کردند، تک رهبری رأی آورد و قرار شد یک نفر به عنوان رهبر گزینش شود. در این حال – خدا را شاهد می گیرم که – دفعتاً و ناگهانی سخن پنج شش سال پیش آقای “جورکش” از خاطرم گذشت که به نقل از حجت الاسلام سراج گفت: امام فرمودند: اگر من از دنیا بروم، آقای خامنه ای جهت رهبری از همه بهتر و اصلح است.
* تا آن لحظه اصلاً آن سخن از خاطرم هم خطور نمی کرد، ولی هنگامی که مسئله تک رهبری رأی آورد، آن سخن مثل برق، لحظه ای از ذهنم گذشت. بلافاصله یادداشتی خطاب به آقای مشکینی نوشتم و فرستادم که اگر امام راجع به صلاحیت رهبری آقای خامنه ای سخنی گفته اند و شما می دانید، لطفاً جهت نمایندگان بگویید. آقای مشکینی به نوشته من جوابی نداد، یا اصلاً نخواند و یا صلاح ندانست که پاسخی بدهد.
* به هرحال، من به آیت الله محسن شبستری امام جمعه تبریز و نماینده مقام معظم رهبری در آذربایجان شرقی که در طرف راست من نشسته بود، گفتم: من شنیده ام که امام فرمودند: اگر من از دنیا رفتم، عالی ترین کسی که می تواند جانشین من باشد، آقای خامنه ای هست؛ آیا شما راجع به آقای خامنه ای چیزی شنیده اید؟ گفت: من نیز شنیده ام که امام گفته اگر من از دنیا رفتم، آقای خامنه ای عالی ترین کسی است که می تواند رهبر نظام باشد.
* هنگامی که آقای شبستری این مطلب را گفت، من بی درنگ به ایشان گفتم: بعد برخیزیم و با هم فریاد بکشیم و این مطلب را جهت همه نمایندگان حاضر بگوییم. آن وقت بنده و آقای شبستری چنان فریاد کشیدیم که همه نمایندگان و مدیر مجلس خبرگان متوجه ما دو نفر شدند. ما گفتیم: آقایان! اگر امام راجع به شایستگی رهبری آقای خامنه ای سخنی گفته اند، بگویید تا همه مردها بدانند، بالاخره سخن امام جهت ما خیلی مهم است.
* ابتدا آقای طاهری خرم آبادی کمی صحبت کرد و اشاره نمود به نظر و سخن امام که در خصوص صلاحیت آیت الله خامنه ای گفته بودند. در این حال آقای هاشمی رفسنجانی حرف را از دهان آقای طاهری خرم آبادی گرفت و گفت: بله. من و آقای خامنه ای و آقای موسوی اردبیلی و آقای میرحسین موسوی یک روز در محضر امام بودیم و حاج احمد آقا هم حضور داشت. سخن از رهبری می رفت و ما نگرانی خود را در محضر امام مطرح می کردیم، امام فرمود: اگر من از دنیا رفتم. صلاح است آقای خامنه ای رهبر جامعه باشد.
* بعد آقای رفسنجانی اضافه کرد: روزی من تنها در محضر امام بودم، باز هم از رهبری آینده سؤال کردم؛ امام فرمود: آقای خامنه ای از همه اصلح هست. بدهید گونه به خواست خداوند و الهامی که بر دلم شد، مسئله رهبری آیت الله خامنه ای از نظر امام (ره) را اینجانب در آن لحظات آینده ساز در مجلس خبرگان مطرح کردم و باعث شد که افکار نمایندگان متوجه نظر امام باشد و بعد ازاین مسئله، صحبت راجع به رهبری آیت الله خامنه ای شروع و به ایشان پیشنهاد شد که شما این مسئولیت را قبول کنید، چون امام، خودش ما را به این سمت راهنمایی و ارائه طریق فرموده؛ بنابراین صلاح در آن است که شما این مسئولیت سنگین را بپذیرید.
* آن وقت آیت الله خامنه ای پشت تریبون آمدند و ضمن سخنانی گفتند: من کجا و جانشینی امام کجا؟ این چه حرفی و پیشنهادی است که می گویید. ایشان حتی با کمی خشم این حرف ها را گفتند و رفتند روی صندلی نشستند و سرشان را پایین انداختند. نمایندگان یکی یکی می آمدند و حرف های خود را در تأیید حرف امام و صلاحیت رهبری آیت الله خامنه ای می گفتند.
* یادم است که از همه زیاد مرحوم آیت الله آذری قمی در این مورد تأکید کرد و حتی خطاب به مقام معظم رهبری گفت: آقای خامنه ای! من از هم اکنون با جنابعالی بیعت می کنم و وظیفه شرعی خود می دانم که از شما تبعیت کنم، شما فرمان بدهید، من اجرا کنم. خلاصه هنگامی که جو مجلس به این سو برگشت، آقای رفسنجانی گفت: آقایانی که با رهبری آیت الله خامنه ای موافق هستند، قیام کنند. جز آیت الله خامنه ای و دو نفر دیگر، همه نمایندگان حاضر که بیش از هفتاد نفر بودند، قیام کردند. بدهید گونه آیت الله خامنه ای به اتفاق اکثریت آرای خبرگان، به رهبری جمهوری اسلامی گزینش شدند.
منبع: تسنیم
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: رفسنجانی | مجلس خبرگان | هاشمی رفسنجانی | مقام معظم رهبری | آیت الله خامنه ای | مجلس خبرگان رهبری | آیت الله خامنه ای | امام خمینی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog